Dzień wolności podatkowej - 28 czerwca 2024

28 czerwca 2024

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w roku 1994, eksperci z Centrum im. Adama Smitha dokonali wyliczenia w jakim dniu podatnicy w Polsce kończą "spłacać dług podatkowy" względem państwa i zaczynają pracować na siebie.
W bieżącym roku dzień ten wypada właśnie dziś, tj. 28 czerwca 2024. Wyliczenie to wskazuje jednocześnie, że w porównaniu do roku 2023, podatnicy pracowali „na rzecz Państwa” o 8 dni dłużej.

Czym jest Dzień Wolności Podatkowej ?
Jak informuje Centrum im. A. Smitha jest to symboliczny moment, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. W ciągu roku pracujemy, zarabiamy i płacimy podatki oraz składki bez rozdzielania tych czynności. Gdybyśmy jednak umownie od początku roku   w pierwszej kolejności opłacali wszystkie podatki zapłacone w ciągu całego roku, to dzień, w którym pieniądze po wcześniejszym opłaceniu wszystkich nałożonych na nie obciążeń byłyby symbolicznym Dniem Wolności Podatkowej.
Piątek 28 czerwca 2024 będzie zatem Pierwszym Dniem Wolności Podatkowej.
W zbliżonym terminie do obecnego DWP przypadał również 28 czerwca 1997 roku oraz 28 dnia tego miesiąca w roku 2003 – jak wynika z informacji prasowej Centrum im. A. Smitha.