e-doręczenia
09 stycznia 2025
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 stycznia 2025 roku
Od początku roku rozpoczyna obowiązywać nowa usługa tzw. e-Doręczenia. Jest to usługa, która umożliwia wysyłkę, odbiór i przechowywanie korespondencji online.
Od zwykłej poczty elektronicznej różni się, przede wszystkim, tym, że jest to usługa zaufania, co oznacza że gwarantuje bezpieczeństwo i pewność doręczenia i skutków prawnych.
Wiadomość wysłana z adresu do e-Doręczeń ma dokładnie taki sam skutek prawny, jak list polecony za potwierdzeniem odbioru.
Usługę e-Doręczeń świadczą wyłącznie dostawcy usług zaufania: Poczta Polska S.A., jako dostawca publiczny oraz komercyjni dostawcy niepubliczni, wpisani do rejestru prowadzonego przez ministra właściwego ds. cyfryzacji.
Zgodnie z przepisami ustawy o doręczeniach elektronicznych, każdy przedsiębiorca ma możliwość złożenia wniosku o utworzenie adresu do e-Doręczeń w dowolnym momencie.
Decyzja o rozpoczęciu korzystania z e-Doręczeń pozostaje w gestii przedsiębiorcy.
Jednocześnie przypominamy, że ustawa określa terminy, po upływie których posługiwanie się adresem do e-Doręczeń stanie się obowiązkowe dla poszczególnych grup przedsiębiorców:
- Przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS):
Przedsiębiorcy wpisani do KRS przed dniem 1 stycznia 2025 roku są zobowiązani wpisać adres do e-Doręczeń do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE) najpóźniej do 1 kwietnia 2025 roku.
Od 1 stycznia 2025 roku złożenie wniosku o utworzenie adresu do e-Doręczeń stanie się obligatoryjnym elementem wniosku o wpis do KRS. - Przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG):
Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG muszą założyć adres do e-Doręczeń do 1 października 2026 roku. - Już od 1 stycznia 2025 r. osoby wykonujące niektóre zawody zaufania publicznego mają obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń, dotyczy to
- adwokata,
- radcy prawnego,
- doradcy podatkowego,
- doradcy restrukturyzacyjnego,
- rzecznika patentowego,
- notariusza.
Wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń stanie się obowiązkowy dla przedsiębiorców:
Od 1 stycznia 2025 roku – w przypadku wniosków o wpis do CEIDG.
Od 1 lipca 2025 roku do 30 września 2026 roku – w przypadku wniosków o zmianę wpisu w CEIDG (dotyczy przedsiębiorców wpisanych do CEIDG przed dniem 31 grudnia 2024 roku).
e-Doręczenia w kilku krokach
Aby móc wysyłać i odbierać korespondencję urzędową, wystarczy założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić w kilku prostych krokach, składając wniosek poprzez stronę mObywatel.gov.pl. Resort cyfryzacji podkreśla, że warto to zrobić jak najszybciej, żeby już od początku stycznia korzystać z nowego systemu komunikacji z urzędami publicznymi.
- Złóż wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń na stronie biznes.gov.pl
- Urząd sprawdzi wniosek merytorycznie i formalnie i może wezwać do usunięcia braków formalnych w ciągu 7 dni
- Minister Cyfryzacji utworzy adres i skrzynkę do e-Doręczeń o czym powiadomi drogą mailową
- Aktywuj skrzynkę i adres do e-Doręczeń
- Minister Cyfryzacji wpisze adres do e-Doręczeń do bazy adresów elektronicznych BAE
Aby ułatwić spełnienie tego obowiązku, została przygotowana i udostępniona instrukcję, która opisuje proces zakładania adresu do e-Doręczeń.
Instrukcja dostępna jest pod adresem:
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou709